niedziela, 8 lutego 2015

Dom w cenie mieszkania? Czy to możliwe? Sprawdź!

Dom w cenie mieszkania? Czy to możliwe? Sprawdź! 

Okazuje się, że możliwe!

Małżeństwo architektów ze studia RAW w Opolu, Agnieszka i Radosław Wanago, zadali sobie pytanie, czy można wybudować dom w cenie mieszkania. Postawili poprzeczkę bardzo wysoko, ograniczając budżet do zaledwie 100 tysięcy złotych! Może 80mkw. to niezbyt wiele jak dom, jednak więcej niż mieszkanie, które można kupić za takie pieniądze. Nie wspominając już że dom ten nie pochodzi z rynku wtórnego.


Idea: Dom w cenie mieszkania

Projektanci za cel postawili sobie zbudowanie domu w cenie mniejszej niż mieszkania podobnej wielkości. Projekt ma być alternatywą dla młodych osób szukających dla siebie miejsca, niedysponujących dużym majątkiem i nieprzepadających za mieszkaniami w blokach z wielkiej płyty. Budynek postawiono przy użyciu powszechnie stosowanych technologii, co obniżyło koszty budowy i sprawiło, że dom w cenie mieszkania jest osiągalny dla wielu potencjalnych inwestorów.



 Dwie sypialnie, łazienka i olbrzymi salon z aneksem kuchennym oraz jadalnią. To wystarczająco miejsca dla małej rodziny. Do tego salon ma wielkie okna skierowane na tylny ogród i taras, co dodatkowo potęguje wrażenie przestrzenie i nie czuć wcale, że jest to "tani dom". Całość prezentuje się bardzo nowocześnie.







Jak to często bywa z tak odważnymi projektami, nie wszystko poszło dokładnie zgodnie z planem. Dom w cenie mieszkania troszkę podrożał z powodów, które właściciel opisał na Facebooku projektu NANO House, w taki oto sposób:

" Co prawda jeszcze nie do końca wszystko jest wykończone, brakuje nam ogrodzenia, podjazdu, tynku na zewnątrz (obecnie to tylko biały grunt), drzwi wewnętrznych i kilku "zbędnych" elementów wykończenia, mimo to postanowiliśmy spakować najpotrzebniejsze rzeczy i spędzić pierwsze Święta oraz Sylwestra w nowym domu.
Dla nas to bardzo ważny moment w życiu i dziękujemy za kibicowanie i śledzenie naszej realizacji na facebooku.
Każdego z Was, zainteresowanego takim lub podobnym wyzwaniem zapraszamy na filiżankę kawy do nas do domu. Porozmawiamy o procesie budowlanym, kosztach i co najważniejsze pokażemy przestrzeń 85m2 naszego mieszkania na działce.
Po podliczeniu kosztów stanu deweloperskiego wyszło nam 145.000, gdzie moglibyśmy uciąć z tego ok 20.000 rezygnując z rekuperacji oraz ograniczając koszty drzwi zewnętrznych, stolarki okiennej oraz stropu.
Chętnie odpowiem na wszelkie pytania u nas lub mailowo: r.wanago@rawstudio.pl
Wyślę też bardziej szczegółowy kosztorys z rozbiciem na poszczególne fazy budowy.
Jeszcze raz bardzo dziękuję za zainteresowanie i do zobaczenia."

Dom w cenie mieszkania- misja udana?

Można by spierać się o to, czy inwestorom i projektantom udało się w pełni wykonać to co sobie założyli. Przecież nie zmieścili się w zakładanych budżecie 100 tysięcy złotych, ja jednak jestem pełen podziwu dla ich wyczynu, bo mimo że sporo drożej, to jednak nadal jest to DOM W CENIE MIESZKANIA!!
Myślę też, że to nie byle jaki dom:

 Z całą pewnością nie można odmówić mu uroku. Ogromna przestrzeń i ten specyficzny, niemal industrialny klimat. Świadomość, że ma się własny dom za 100 tysięcy zdecydowanie dodaje temu miejscu wyjątkowej wartości. Pozostaje tylko pogratulować właścicielom:)







Trzymam kciuki za kolejne projekty tych architektów, liczę również, że takich pomysłów pojawiać będzie się coraz więcej. Sytuacja finansowa wielu młodych osób z pewnością sprawi że często poszukiwanymi frazami w kwestii budowy domu, będą: dom w cenie mieszkania, dom za 100 tysięcy złotych czy po prostu; tani dom.



Zainteresowanych odsyłam na profil NANO House na Facebooku, gdzie znaleźć można opisy etapów budowy domu oraz duuuużo zdjęć.


Źródła:
http://archirama.muratorplus.pl/architektura/100-tys-pln-za-dom-nano-house-eksperymentalny-projekt-pracowni-raw-studio,67_2705.html

3 komentarze:

  1. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jest to możliwe, ale bardzo dużo tu zależy od lokalizacji i jeszcze kilku czynników. Ja muszę przyznać, że bardzo fajną sprawą jest na pewno zakup mieszkania od https://www.eurostyl.com.pl/oferta/nowe-mieszkania-gdynia.html i zamieszkania w pięknym miejscu jakim jest Gdynia.

    OdpowiedzUsuń
  3. Współpraca z biurem projektowym to nie tylko kwestia techniczna, ale również zrozumienie wizji klienta. https://zarzycki-konstrukcje.pl/ przykłada wielką wagę do aspektu współpracy z klientem, słuchając i realizując ich oczekiwania. Dzięki temu każdy projekt jest dopracowany i dostosowany do indywidualnych potrzeb, co jest gwarancją zadowolenia i sukcesu inwestycji.

    OdpowiedzUsuń